Perfumy królowej Egiptu

Jak wiadomo z historii starożytny Egipt słynął ze swoich kosmetyków. Egipcjanie byli prekursorami jeśli chodzi o wymyślanie pewnych mikstur. Jedną z nich były perfumy. Niedawno archeolodzy znaleźli flakon perfum.

Co to za znalezisko?
We flakonie podpisanym imieniem Hatszepsut znaleziono perfumy władczyni Egiptu, która najprawdopodobniej z flakonem tym była pochowana. Znalezisko liczy ok. 3,5 tys. lat i stanowi ogromne odkrycie historyczne, a także dowód na to, że Egipcjanie potrafili tworzyć zapachy.

Mimo tak długiego czasu na dnie flakonu zachowały się wyschnięte cząsteczki zapachowe. Przetrwały one głównie dzięki niezwykle wąskiej szyjce naczynia, która została zatkana glinianym korkiem. Skrystalizowany zapach poddano szeregom badań i ustalono z czego zostały stworzone. Cząsteczki te zauważono dzięki przeprowadzonej tomografii komputerowej, która ostatecznie potwierdziła obecność starożytnego, pachnącego, oryginalnego nalotu.

Co w środku?
Zachowane cząsteczki to pewnego rodzaju mieszkanka różnych kadzideł o mocno oleistej konsystencji. Wszystkie one występują we wschodniej Afryce. Jednak jest to jeszcze zbyt ogólna informacja, by na jej podstawie przygotować dokładną listę składników zapachu. W przypadku kiedy zapach byłby świeży analiza nie trwałaby dłużej niż kilka miesięcy jednak z uwagi na jej wiek badania muszą być przeprowadzone niezwykle ostrożnie, tak by niczego nie uszkodzić.

Co dalej?
Naukowcy, którzy próbują ustalić dokładny skład cząsteczek chcą odtworzyć zapach uwielbiany przez egipską władczynię. Jeśli przypadnie on do gustu współczesnym kobietom niewykluczone, że wkrótce trafi on na sklepowe półki. Wówczas każda kobieta będzie mogła poczuć się wyjątkowo i „starożytnie”. Jednak czy faktycznie będzie on tak popularny jak w tamtych czasach, trudno określić. Zwłaszcza, że na pierwszy rzut oka widać, że perfumy te były zapachem bardzo ciężkim i ostrym.
——————————————————————————————————

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks